Snart går det løs mellem HIK og VSK Aarhus, når første kamp i 2. Divisionens nedrykningsspil fløjtes i gang lørdag d. 17 marts kl. 13:00 på Gentofte Stadion.
HIK har leveret en god indsats i opstarten, hvor man bl.a. har slået de to svenske hold Landskrona og Jönköping med henholdsvis 2-1 og 3-2.
Sidste testkamp inden turneringsstart blev spillet lørdag d. 10 marts mod AB.
Et lille uddrag fra kampen:
Efter allerede 13 minutter kommer HIK foran 1-0 efter en flot frisparkskombination, hvor Mathias Olsen sender bolden i nettet.
Ikke lang tid senere er Andreas Smed, efter en lang bold, én mod én i feltet. Det resulterer i et straffespark, som Mathias Olsen scorer på til 2-0.
Pausestilling 2-0.
AB kom til flere chancer efter pausen.
Sebastian Lassen tager en flot solotur, og sparker bolden flot ind fra en spids vinkel. Dermed en reducering til 2-1.
Til sidst bølger kampen frem og tilbage, men HIK holder føringen og vinder kampen 2-1.
HIK står dermed med et fornuftigt udgangspunkt forud for forårspræmieren lørdag d. 17 marts.
Fotograf: Tom Lange billeder
Også HIK’s ungdomstalenthold har været i aktion. Lørdagens kampe bød bl.a. på to spændende opgør for U17 – og U19 drenge, begge mod Næstved. Kampene endte begge uafgjort med resultaterne 3-3 og 1-1. Derudover var U15 holdet på besøg hos B.93 til sidste træningskamp forud for næste uges turneringskamp. Det endte med en flot 1-4 sejr til HIK.
Flere nyheder
[dc_social_feed id=”511″]